The ICC has released the composition of all of the six squads that will travel to Malaysia for Pepsi ICC World Cricket League Division 4 from 3 next moth.

The teams - Denmark, Nepal, USA, Singapore, Tanzania and hosts Malaysia - will play in Kuala Lumpur, which also played host to Division 6 in 2011.

The two top-placed teams will gain promotion to Division 3 which will be held in Bermuda from 28 April to 5 May 2013.

The matches in Kulala Lumpur will be played on three grounds - Kinrara Oval, Selangor Turf Club and Bayuemas Oval. These venues were also used for the ICC Under 19 Cricket World Cup which was held in Malaysia in 2008.

Squads

Denmark: Michael Pedersen (captain), Aftab Ahmed, Shehzad Ahmed, Taha Ahmed, Sair Anjum, Bobby Chawla, Henrik Hansen, Frederik Klokker, Andreas Lambert, Rizwan Mahmood, Carsten Pedersen, Bashir Shah, Hamid Shah, Lejf Slebsager

Malaysia: Suhan Alagaratnam (captain), Abdul Rashid Ahad, Nik Azril Ariffin, Anwar Arudin, Hiran Ralalage, Khizar Hayat Durrani, Hassan Ghulam Muhammad, Rakesh Madhavan, Ahmad Faiz Noor, Mohd Shafiq Mohd Sharif, Shahrulnizam Yusof, Suresh Navaratnam, Suharril Fetri Shuib, Hammad Ullah Khan

Nepal: Paras Khadka (captain), Pradeep Airee, Prithu Baskota, Amrit Bhattari, Binod Das, Shakti Gauchan, Subash Khakurel, Gyanendra Malla, Anil Mandal, Basant Regmi, Sanjam Regmi, Chandra Sawad, Sharad Vesawkar, Rahul Vishwakarma

Singapore: Saad Khan Janjua (captain), Shoib Abdul Raza, Munish Arora, Rezza Gaznavi, Chris Janik, Chaminda Kumarage, Amjad Mahboob, Dharmichand Mulewa, Anish Param, Pramodh Raja, Narender Reddy, Kshitij Shinde, Abhiraj Singh, Chetan Suryawanshi

Tanzania: Hamisi Abdallah (captain), Seif Abdul, Zamayoni Jabeneke, Tambwe Juma, Issa Kikasi, Ally Kimote, Enjo Kiongozi, Rizki Kiseto, Nasibu Mapunda, Kassim Mussa, Benson Nyaikini, Abhik Patwa, Kahlil Rehemtulla, Nassoro Saidi

USA: Steve Massiah (captain), Timroy Allen, Orlando Baker, Ryan Corns, Akeem Dodson, Muhammad Ghous, Elmore Hutchinson, Rashard Marshall, Aditya Mishra, Sushil Nadkarni, Abhimanyu Rajp, Usman Shuja, Steven Taylor, Aditya Thyagarajan

Fixtures

  • 3 September Tanzania v Denmark (Kinrara Oval), Nepal v Singapore (Selangor Turf Club), Malaysia v USA (Bayuemas Oval)
  • 4 September Malaysia v Singapore (Kinrara Oval), USA v Denmark (Selangor Turf Club), Tanzania v Nepal (Bayuemas Oval)
  • 5 September Reserve Day
  • 6 September USA v Tanzania (Kinrara Oval), Malaysia v Nepal (Selangor Turf Club), Denmark v Singapore (Bayuemas Oval)
  • 7 September Nepal v USA (Kinrara Oval), Singapore v Tanzania (Selangor Turf Club), Malaysia v Denmark (Bayuemas Oval)
  • 8 September Reserve Day
  • 9 September Denmark v Nepal (Kinrara Oval), Malaysia v Tanzania (Selangor Turf Club), Singapore v USA (Bayuemas Oval)
  • 10 September Final (Kinrara Oval), 3rd/4th Play-off (Selangor Turf Club), 5th/6th Play-off (Bayuemas Oval)